Anasayfa Kültürel Karşılaştırmalı Çalışma Ahlakı Üzerine
Karşılaştırmalı Çalışma Ahlakı Üzerine PDF Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Çarşamba, 11 Ekim 2006 01:10

İşveren Olmanın Kolaylığı

Bir muhasebeciye defter tutturabilen herkesin işveren olabildiği bir cennet hayal edin. İşte burası benim ülkem. Yapılan işin vasfı ne olursa olsun, çalışma hayatı emek(zihinsel de olsa) ve sermayeyi buluşturma hukukunun çerçevesinde işlemeye başlar. Bu yönleri ile her türlü çalışmanın mahiyeti birbirine benzer. Sektörü, piyasası ne olursa olsun, bir iş konunda işveren olma yolunda adım atacak kişinin muhakkak iş hukukuna ait bilgisi ve ve bu bilgileri ne adar özümsemiş olduğuna ilişkin bir denetimin olması şarttır.

Ülkemizde hala asgari geçim indirimini telaffuz bile edemeyen sürüyle işveren bulunmaktadır. Personellerin özlük hakları, kariyer planlamaları, kişisel gelişimleri, ruh ve beden sağlıkları  (sgk kapsamı dışındaki), ailevi ilişkileri ve sorumlulukları, toplumsal sorumluluk anlayışları gibi sosyal ve psikolojik yönden asgari bir takım konular hakkında işverenler muhakkak eğitilmelidir. Eğitimsiz kişilere işveren olma lüksü verilmemelidir. Sermaye sahipleri sadece menkul ve gayrı menkulleri ile işveren statüsü kazanamamalıdır. Eğer eğitimsiz iseler işe aldıkları personellerin akıbetleri onların ellerinde olmamalıdır.

Vergi Dairelerine işletme Açma başvuruları geldiğinde bu konu hakkıyla incelenmelidir.  Belki işletme mezunu veya çalışma ekonomisi mezunu diye piyasaya garson, kasiyer, depocu olarak saldığımız arkadaşlarımıza bir istihdam alanı olarak açılacak her işletmenin bir işletme mezunu kişi istihdam etmesi teşvik edilebilir veya bu konuda mevzuat geliştirilebilir.   Şu haliyle piyasadaki işverenleri ile özel sektör;  başta birbirine çok fazla saygısı olmayan, yaptığı ve yönettiği işi de saygıdeğer bulmayan kişilerle çok sık karşılaştığımız verimsiz ve katlanılması çok zor bir savaş alanından başka bir şeye benzememektedir.

Salı, 27 Ağustos 2013 08:43 tarihinde güncellendi
 
 

Kimler Sitede

Şu anda 65 ziyaretçi çevrimiçi