Anasayfa Kültürel Bursa'nın Termal Turizmi
Bursa'nın Termal Turizmi PDF Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Salı, 10 Ekim 2006 23:15

Uludağ Üniversitesine ait Çekirge Caddesi üzerinde bulunan Atatürk Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin Bursa'nın termal sularına ait yaptığı ve yapabileceği çalışmalar ile ilgili Eski Bursa Valisi Sayın Şahabettin Harput'a detaylı bir dosya sunmuştum.  Çalışmamda Afyon Kocatepe Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Afyon Kocatepe Üniversitesi Jeotermal-Mineralli Sular ve Maden Kaynakları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (JUAM) resmi gazetede yayınlanmış merkezin kuruluş amacı ve istihdam edilecek kişilerin çalışma şekillerini detaylı anlatan ek de yer alıyordu. Hem o çalışmada hem de daha sonra Çarşambadaki Valilik Binası Toplantı salonunda yapılan bir toplantıda  Sayın Valimizden Bursa'daki termal turizm çalışmalarının bir an önce sağlık sahasına çekilmesini ve bilimsel verilere dayalı çalışmalar içine girilmesini istemiştik. Dokümanlar dönemin Vali Yardımcısı Sayın Ali Kamil Başar bu konular ile iletilmekteydi. O dönem ki çalışmalarımızda dönemin İl Özel İdaresi Çevre Sağlık Daire Başkanı Dr. Yaşar Dursun Ay Bey de yakinen tanıklık etmiştir. Kendisinin o dönemde çok fedakarca çalışmaları olmuştur. Özellikle eski termalcilerin sürece adaptasyonları noktasında onlara bir baba şefkatı ile yaklaşmış ve pek çok konudaki eleştiriyi göğüslemiştir. Bu itibarla gerçekten teşekkürü hak etmektedir.

İlerleyen dönemlerde büyük gayretlerle Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAD) kurulmuş ve çok ciddi çalışmalarda bulunmuşlardır. Ancak Bursa'nın termal turizm atağı Bursa termallerinin mineralli su olma özellikleri bilimsel çalışmalarla hala yeterince ortaya konmamıştır. Valimiz Şahabettin Bey döneminde suyun daha çok ısısı ve debisi ile uğraşılmış fakat bu ortaya çıktığı iddia edilen suyun termomineral özellikleri üzerinde ne yazık ki fazla durulmamıştır. Tabii ben de burada kendimi konuyla ilgili fahri sorumlulardan biri sayarak bana düşen kısmıyla sorumluluğu kabul ediyorum.

2011 yılında ise Sayın Vali'ye Üniversite'ye ait yukarıda zikrettiğim merkezin özel sektör marifetiyle ele alınması ve yeni yatırımlarla mini bir konaklama binası da eklenerek çok güzel bir geriatri merkezine dönüştürülebileceğine dair bir proje daha sunmuştum. Projenin ayaklarının çok yere bastığını zikrederek Sayın Valim teveccühlerini bildirmişler ve destek olacaklarını söylemişlerdir. Ancak süreç olduğu yerde saymaktadır. Bizim çoğunlukla Bursa dışında olmamız dolayısıyla fazla zaman ayıramadığımız bir projemiz de bir anı olarak kalmıştır. Belki Üniversite Yönetimi bu konuya kendileri el atarlar.

Hasılı Bursa'da sağlık turizmi kapsamında biraz medikal turizmin önü açılır ve ticari gelire dönmeye başlarsa termal turizm de ona dayanarak gelişeceğe benziyor. Ne olursa olsun işin içinde sağlık camiasının olmasını kesinlikle önemsediğimi belirtmek isterim. İşi SPA anlayışıyla götürmek Bursa'da sağlık turizmine veya termal turizme çok fazla dönebileceğine inanmadığımı yaklaşık beş yıldır ifade ediyorum zaten .

Salı, 27 Ağustos 2013 09:56 tarihinde güncellendi
 
 

Kimler Sitede

Şu anda 9 ziyaretçi çevrimiçi